Compare Listings

Yabancı Yatırımcılar Türk Ekonomisine Güven Duyuyor

Yabancı Yatırımcılar Türk Ekonomisine Güven Duyuyor

Borsa İstanbul’da yabancı yatırımcılar, 2019’un ilk ayında 798 milyon dolarla son 2 yılın en güçlü net alımını gerçekleştirdi.

Borsa İstanbul’da ocak ayında net 798 milyon dolarlık hisse senedi alımı yapan yabancı yatırımcı, böylece 2017’den bu yana en yüksek tutarlı alımını gerçekleştirdi.

AA muhabirinin Borsa İstanbul verilerinden toparlamış olduğu  bilgilere göre Borsa İstanbul’da ocak ayında yabancı yatırımcıların net alımı, 798 milyon dolarla Ocak 2017’den bu yana en yüksek seviyeye ulaşmış durumda. 2017’nin ocak ayında net 816 milyon dolarlık alım sağlayan  yabancı yatırımcılar, bugüne kadar net alım açısından bu seviyelere yaklaşamamıştı.

2018’in tamamında 2 milyar doların üzerinde net satış yapan yabancı yatırımcılar, 2019’un ilk ayında artan küresel risk seviyesinin artış göstermesi ile birlikte Borsa İstanbul’da güçlü bir şekilde alım tarafına geçtiler.

Yabancı yatırımcıların ocakta en çok tercih ettiği hisseler arasında bankalar öne çıkarken, Türk Hava Yolları (THY) en fazla satış yaptıkları hisse oldu.

Borsa İstanbul’da 2018’de yüzde 43,33 değer kaybeden BIST 100 endeksi, ocakta yabancı yatırımcı alımlarının etkisi ile birlikte TL bazında yüzde 14,03, dolar bazında ise yüzde 16,85 yükseldi. Böylelikle son 22 yılın en iyi ocak ayı performansını gösteren BIST 100 endeksi, 2018’deki kayıplarının önemli bir kısmında telafi sağlamış oldu.

Analistler, ABD Merkez Bankasının (Fed) 2018’in son toplantısında başlayan ve Fed yetkililerinin açıklamaları ile devam eden maddiyat  politikasında gevşeme sinyallerinin, yatırımcılardaki risk iştahını artırdığını belirterek, bunun da başta Türkiye olmak üzere gelişmekte olan ülke mal varlıklarına genel manada pozitif etki ettiğini söyledi.

Fed’in 30 Ocak’taki toplantısında beklentiler doğrultusunda faizleri aynı tutması ve faiz değişikliklerinde “sabırlı olacağız”  ibaresini kullanması ile yabancı yatırımcının beklentilerinin şimdilik gerçekleştiğini, bu yüzden şubat ayının ilk günlerinde kar satışlarının görüldüğünü kaydeden analistler, orta vadede ise pozitif seyrin sürmesinin beklendiğini vurguladı.

YABANCILAR OCAKTA EN ÇOK AKBANK HİSSESİ ALDI

Akbank, 104 milyon dolarla ocakta yabancı yatırımcıların en fazla tercih ettiği hisse senedi oldu. Yabancı yatırımcıların en fazla satış yaptıkları pay piyasaları listesinde ise THY, 141,8 milyon dolarla ilk sırada yer aldı.

Söz konusu süreçte yabancı yatırımcıların en fazla alım yaptığı hisse senetlerinde Akbank’ı, 83,9 milyon dolar ile Yapı Kredi, 78,1 milyon dolar ile Petkim, 72,1 milyon dolar ile Türk Telekom, 66,7 milyon dolar ile Garanti Bankası ve 62,1 milyon dolar ile İş Bankası  takip etti.

Yabancı yatırımcı tarafından THY’nin ardından ocakta en fazla satışın yapıldığı hisse senetleri ise 23,1 milyon dolar ile Koza Anadolu Metal, 8,3 milyon dolar ile Özderici Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı, 3,3 milyon dolar ile Soda Sanayi ve 2,5 milyon dolar ile Emlak Konut Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı oldu.

Bedelli sermaye artırımı nedeniyle geçici bir süreyle açılan Akbank rüçhan kuponu sırasında da yabancı yatırımcıların 24,2 milyon dolarlık satış gerçekleştirmesi dikkat çeken bir diğer nokta oldu.

İlgili Haberler

Müteahhit sınıflandırması geliyor

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı müteahhitleri teknik ve mali yeterliliğine göre A’dan...

Okumaya devam et
Sebahattin Bakır

Kuveyt Türk, Belirlediği Şirketlerle Konut Finansmanında Kâr Oranını Yüzde 0,98’e Düşürdü

Türkiye’nin öncü katılım bankası Kuveyt Türk, yüzde 0,98 kâr oranı ve 120 aya varan...

Okumaya devam et
Sebahattin Bakır

Projelere – Net – Brüt Alan

Yapılan düzenleme ile birlikte projelere net brüt alan zorunluluğu uygulanacak. Tapu Kadastro...

Okumaya devam et
Sebahattin Bakır

Siz Ne Düşünüyorsunuz?