Compare Listings

Projelere – Net – Brüt Alan

Projelere – Net – Brüt Alan

Yapılan düzenleme ile birlikte projelere net brüt alan zorunluluğu uygulanacak.

Tapu Kadastro Genel Müdürlüğü tarafından yapılan bir düzenleme ile birlikte artık mimari projelerde brüt ve net brüt alan bilgisi aranacak.

Altın Emlak Genel Müdürü Mustafa Hakan Özelmacıklı “Kat irtifakı ve kat mülkiyeti işlemlerine esas olan mimari projeler üzerindeki bağımsız bölüm listesi kısmında, bağımsız bölümlerin brüt ve net yüzölçümü bilgilerinin yer alması zorunlu hale geldi. Bu bilgilerin proje sürecinin içerisinde alınması, yeni tapu senetlerinde kolaylık sağlayacak. Yeni tapu senetlerinde proje m²’si olarak açılan bölümde bağımsız bölümlerin mimari projelerindeki brüt ve net yüz ölçümlerine yer verilecek ” şeklinde durumu açıkladı.

Arsa Payı Dağılımı Değere Göre Yapılmalı

Taşınmazlara ilişkin bağımsız bölüm listeleri yapılırken arsa payının değere bakılarak paylaştırılması gerektiği belirtildi. “Arsa payı, bağımsız bölümlere tahsis edilen ortak mülkiyet payıdır. Bu pay bazen m2 bazen de eşit olarak paylaştırılıyor. Aslında arsa payları bağımsız bölümlerin her birinin konum ve büyüklüklerine göre hesaplanan değerleri ile oranlı olarak paylaştırılmalıdır. Arsa paylarının bağımsız bölümlerin payları ile doğru orantılı olarak tahsis edilmediği hallerde, her kat maliki veya kat irtifakı sahibi, arsa paylarının yeniden düzenlenmesi için mahkemeye başvurabilir” dedi.

İlgili Haberler

Müteahhit sınıflandırması geliyor

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı müteahhitleri teknik ve mali yeterliliğine göre A’dan...

Okumaya devam et
Sebahattin Bakır

Kuveyt Türk, Belirlediği Şirketlerle Konut Finansmanında Kâr Oranını Yüzde 0,98’e Düşürdü

Türkiye’nin öncü katılım bankası Kuveyt Türk, yüzde 0,98 kâr oranı ve 120 aya varan...

Okumaya devam et
Sebahattin Bakır

Yabancı Yatırımcılar Türk Ekonomisine Güven Duyuyor

Borsa İstanbul'da yabancı yatırımcılar, 2019'un ilk ayında 798 milyon dolarla son 2 yılın...

Okumaya devam et
Sebahattin Bakır

Siz Ne Düşünüyorsunuz?